Chorwacja, Portugalia i Szkocja będą rywalami Polski w tegorocznej edycji Ligi Narodów. To bardzo trudna grupa dla biało-czerwonych. Świadczą o tym nie tylko wyliczenia statystyków, ale i historia ostatnich meczów z tymi rywalami. Ostatni raz z którymkolwiek z tych rywali wygraliśmy w 2006 roku, a jedna z serii trwa już… 44 lata!
Intensywne plany Probierza! Czeka go "Giro d'Italia"
Polacy zostali rozlosowani z trzeciego koszyka, bowiem takie miejsce zajęli w ostatniej edycji Ligi Narodów. Dzięki temu drużyna Michała Probierza uniknęła europejskich potęg – Niemiec i Francji. Los nie był jednak łaskawy, bowiem i tak połączył biało-czerwonych z silnymi reprezentacjami.Intensywne plany Probierza! Czeka go... "Giro d'Italia"
Mowa zwłaszcza o Chorwacji – brązowym medaliście ostatniego mundialu – oraz Portugalii, która podczas mistrzostw w Katarze dotarła do ćwierćfinału. Teoretycznie najsłabsza drużyna grupy A1, czyli Szkocja, w przeciwieństwie do Polaków zagwarantowała już sobie miejsce na Euro 2024. Ponadto zagra w meczu otwarcia z Niemcami.
Ocena losowania nie wygląda najlepiej z różnych stron, w tym statystycznej. Użytkownik DBAbsur w portalu Weszło ocenił wszystkie możliwe warianty grup przy pomocy rankingu Elo. Według niego, Polakom trafił się dziewiąty najtrudniejszy zestaw, a takich możliwości było dokładnie 64.
Według tych wyliczeń, szanse na utrzymanie w dywizji A spadły gwałtownie – z 39 do 20 procent – a prawdopodobieństwo wyjścia z grupy szacuje się na zaledwie 1 procent.
Optymizmem nie napawa również historia bezpośrednich starć. Z Chorwacją graliśmy najrzadziej i najdawniej, bowiem ostatni mecz odbył się 16 lat temu. Ivan Klasnić wyleczył wtedy Polaków z jakichkolwiek marzeń o wyjściu z grupy podczas Euro 2008. Na pięć spotkań, biało-czerwoni wygrali tylko raz, za to przegrali aż trzykrotnie.
Portugalia kojarzyć się może z wielkimi chwilami – zwycięstwem w fazie grupowej MŚ 1986 czy sensacyjnym pokonaniu ich w eliminacjach do Euro 20 lat później. Ostatnie pojedynki nie kończyły się tak dobrze. To właśnie z Portugalczykami przegraliśmy w ćwierćfinale Euro 2016, a także urwaliśmy punkt w premierowej edycji Ligi Narodów. Nasi rywale zagrali jednak rezerwowymi, bo mieli już pewien awans do finałów.
Ogólny bilans ze Szkocją jest minimalnie na plus, ale diabeł tkwi w szczegółach. Po raz ostatni pokonaliśmy bowiem tę brytyjską nację… w 1980 roku, a o zwycięstwie przesądził Zbigniew Boniek. Upodobaliśmy sobie remisy w bezpośrednich starciach. Te wyniki mogły kosztować Polaków brak awansu na Euro 2016. Trochę pociesza fakt, że nigdy nie przegraliśmy ze Szkotami w meczach o stawkę.
Grupowe mecze Ligi Narodów odbędą się od września do listopada. Dwie najlepsze drużyny awansują do ćwierćfinałów, które mogą otworzyć drogę do turnieju finałowego. Zwycięstwo w grupie gwarantuje również co najmniej baraże do MŚ 2026. Trzecie miejsce skazuje na baraż o utrzymanie w dywizji A, natomiast czwarte oznacza spadek do dywizji B.
Polska – Chorwacja. Historia ostatnich spotkań
2008, faza grupowa Euro: Chorwacja – Polska 1:0 (Klasnić)
2006, towarzyski: Chorwacja – Polska 0:1 (Smolarek)
2003, towarzyski: Chorwacja – Polska 0:0
1998, towarzyski: Chorwacja – Polska 4:1 (Boban, Stanić 2, Boksić – Ratajczyk)
1996, towarzyski: Chorwacja – Polska 2:1 (Brajković, Cvitanović – Bałuszyński)
Łączny bilans: 5 meczów, 1 zwycięstwo Polski, 1 remis, 3 porażki, bramki 3:7
Polska – Portugalia. Historia ostatnich spotkań
2018, Liga Narodów: Portugalia – Polska 1:1 (A. Silva – Milik)
2018, Liga Narodów: Polska – Portugalia 2:3 (Piątek, Błaszczykowski – A. Silva, Glik sam., B. Silva)
2016, ćwierćfinał Euro: Portugalia – Polska 1:1, 5:3 w karnych (Sanches – R. Lewandowski)
2012, towarzyski: Polska – Portugalia 0:0
2007, el. Euro: Portugalia – Polska 2:2 (Maniche, Ronaldo – M. Lewandowski, Krzynówek)
Łączny bilans: 11 meczów, 3 zwycięstwa Polski, 4 remisy, 6 porażek, bramki 13:18
Polska – Szkocja. Historia ostatnich spotkań
2022, towarzyski: Szkocja – Polska 1:1 (Tierney – Piątek)
2015, el. Euro: Szkocja – Polska 2:2 (Ritchie, Fletcher – R. Lewandowski 2)
2014, el. Euro: Polska – Szkocja 2:2 (Mączyński, Milik – Maloney, Naismith)
2014, towarzyski: Polska – Szkocja 0:1 (Brown)
2001, towarzyski: Polska – Szkocja 1:1 (Kałużny – Booth)
Łączny bilans: 11 meczów, 3 zwycięstwa Polski, 6 remisów, 2 porażki, bramki 15:14
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.